Podstawowe informacje o programach wspomagających projektowanie

Programy wspomagające projektowanie są dzisiaj podstawowym narzędziem pracy każdego Inżyniera-Konstruktora. Ich nieocenioną zaletą jest to, że umożliwiają modelowanie części (złożeń) w przestrzeni 3D, tym samym już na etapie projektowania możliwe jest zobaczenie detalu zanim zostanie on wykonany fizycznie. Dzięki temu bardzo wcześnie można dostrzec i wyeliminować błędy konstrukcyjne. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że nawet najdoskonalszy program wspomagający projektowanie jest tylko tak dobry jak obsługujący go konstruktor - nie zastąpi on braku doświadczenia i wyobraźni.

Dzisiaj istnieje bardzo wiele różnorodnych programów graficznych, od najprostszych, aż po bardzo drogie i wyrafinowane. Ta ogromna różnorodność powoduje, że każde biuro projektowe może wybrać oprogramowanie najbardziej odpowiadające jego potrzebom. Z drugiej jednak strony wymiana danych pomiędzy użytkownikami różnych programów jest utrudniona.

Wprowadzenie do podręcznika

Zadaniem tego podręcznika jest umożliwienie projektantowi rozpoczęcia samodzielnej pracy. W tym celu został on tak opracowany, że czytelnik od początku do końca sam wykonuje wszystkie ćwiczenia składające się na modelowanie pojedynczych części, tworzenie złożenia i na końcu powstanie dokumentacji technicznej. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że ze względu na szkoleniowy charakter tego opracowania ćwiczenia wykonywane są niekoniecznie w najprostszy i najszybszy sposób, gdyż nie to jest ich zadaniem – ich celem jest poznanie jak największej ilości poleceń, komend – jednym słowem przedstawienie w jak najszerszym zakresie możliwości programu KOMPAS-3D V10.

Zanim zaczniesz modelować

Jak już wspominałem programy wspomagające projektowanie są wspaniałym narzędziem konstrukcyjnym. Jednak, jak w każdej pracy, zanim przystąpi się do działania warto przez chwilę zastanowić się co chcemy zamodelować oraz jak to zrobić najlepiej i najprościej. Celowo na pierwszym miejscu znajduje się słowo „najlepiej”, ponieważ wykonanie modelu, złożenia czy rysunku „najszybciej” nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż projektując dowolne urządzenie trzeba sobie zdawać sprawę, że będzie ono podlegało częstym zmianom będącym naturalnym następstwem procesu projektowania – zmienia się koncepcja, zmieniają się wymagania Klienta, zmieniają się dostawcy a wraz z nimi możliwości technologiczne itp. Jeżeli projektowane urządzenie zostanie zamodelowane „najszybciej” w przypadku modyfikacji niejednokrotnie trzeba poświęcić więcej czasu na ręczne zmiany parametrów modeli niż gdyby urządzenie zostało zaprojektowane „najlepiej” w sposób parametryczny. Jak to zrobić postaram się przedstawić w następnych rozdziałach.

Aby aktywnie zapoznawać się z kursem zachęcam do pobrania wersji testowej, w pełni funkcjonalnej:

 

KOMPAS-3D V18 ENG 64-bit

 

ascon logo1

Copyright © 2000-2021 by Usługi Informatyczne SZANSA Sp. z o.o. Autoryzowany Dystrybutor programu KOMPAS-3D w Polsce od 2008 roku. Wszelkie prawa zastrzezone.